۱۶ نمایش در روز دوم جشنواره اجرا می‌شود/پاتوق کودکان به جشنواره عروسکی اضافه شد

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نخستین روز اجراهای هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک عصر اول شهریور ماه آغاز می‌شود. پاتوق کودکان که در حاشیه جشنواره نمایش عروسکی و با عنوان «من حافظ کوچک میراث فرهنگی‌ام» برگزار می‌شود، از امروز کار خود را آغاز می‌کند.

این پاتوق با هفت کارگاه و شش نمایش که در راستای شناساندن شاخص‌های میراث فرهنگی به کودکان در ایام برگزاری جشنواره اجرا می‌شوند، میزبان عموم مردم و با محوریت کودکان است.

در روز نخست جشنواره؛ امروز یکم شهریور ماه «آواهای سرزمین مادری» به کارگردانی داوود بختیاری، در پاتوق اجرا می‌شود. جمعه؛ دوم شهریور ماه «راز گل سرخ» به کارگردانی علیرضا ناصحی مهمان پاتوق می‌شود اما در روز سوم جشنواره، نمایش «که چی بشه؟» که کار گروهی دانش‌آموزی است، با حضور مربی نسیم یاقوتی و فرناز جهانبانی اجرا می‌شود.

نقالی فهیمه باروتچی برنامه پاتوق در چهارمین روز جشنواره است و رقص محلی «کاسه‌گردان» به کارگردانی مهدی حبیبی در روز پنجم شهریورماه در پاتوق برگزار می‌شود.

آخرین برنامه نمایشی پاتوق امسال، نمایش خیمه‌شب‌بازی «بارگاه سلیم خان» با نویسندگی و کارگردانی مشترک شهرزاد مبرهن و سیاوش ستاری است که در روز ششم شهریور ماه اجرا می‌شود.

پاتوق  «من حافظ کوچک میراث فرهنگی‌ام» از یکم الی هفتم شهریورماه و هم‌زمان با برگزاری هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی از ساعت ۱۸ الی ۲۰ در مکان این پاتوق واقع در چهار راه ولیعصر، پارک دانشجو، جنب محوطه تئاتر شهر برگزار می‌شود.

* کافه‌تریای چهارسو به مکان‌های اجرای جشنواره افزوده شد

فردا در دومین روز از هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی (تهران مبارک)  ۱۶ اثر ایرانی و خارجی اجرا می‌شود. در برنامه روز دوم جشنواره، ۹ نمایش در بخش صحنه‌ای حضور دارند که در مجموعه تئاتر شهر، تالار هنر، تالار گلستان و سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان روی صحنه می‌روند. در محوطه تئاتر شهر و محوطه خانه هنرمندان هم پنج نمایش میزبان مخاطبان می‌شوند.

در این روز ، نمایش «منو نمی‌بره» به نویسندگی، کارگردانی و طراحی زهرا صبری در دو نوبت ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ و با مدت‌زمان شصت دقیقه در سالن «چهارسو» روی صحنه می‌رود. این نمایش مختص مخاطب بزرگ‌سال آماده شده است.

اما تالار «سایه» در روز دوم جشنواره میزبان نمایش «بعد از صبحانه» نوشته مشترک ناهید وثیقی و مصطفی اوصانلوی و با کارگردانی محمد صاحبی است که در دو نوبت، ۱۸ و ۲۱:۱۵ روی صحنه می‌رود. این نمایش ۴۵ دقیقه‌ای هم مختص مخاطب بزرگ‌سال است.

تالار «قشقایی» مجموعه تئاتر شهر  هم در این روز میزبان یک نمایش دیگر است که برای مخاطب بزرگسال آماده شده است. نمایش «سیمین و فرزان» با نویسندگی و کارگردانی فهیمه عابدینی، جمعه دوم شهریورماه در دو نوبت، ساعت ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ و به‌مدت ۴۵ دقیقه در تالار قشقایی روی صحنه می‌رود.

پلاتو اجرای مجموعه تئاتر شهر در روز دوم جشنواره میزبان دو نمایش از بخش تجربه می‌شود که در کنار هم در دو نوبت، ۱۶:۳۰ و ۱۹ اجرا می‌شوند. ابتدا نمایش «بِلاند رِد هِد» با طراحی و کارگردانی مهسا فلاح که مختص مخاطب بزرگ‌سال آماده شده است، با مدت زمان پانزده دقیقه اجرا می‌شود.

سپس نمایش «او» با طراحی، نویسندگی و کارگردانی وحید خسروی که مختص مخاطبان کودک است و از شهر کرمانشاه در این دوره از جشنواره شرکت کرده است، به‌ مدت ۱۰ دقیقه روی صحنه می‌رود.

از دوم تا ششم شهریورماه نمایش‌های صحنه‌ای بخش تجربه از ساعت ۱۶:۳۰ با فاصله‌ای کوتاه در پالاتو اجرا روی صحنه می‌روند. همچنین دوم شهریورماه از ساعت ۱۷ نمایش «گفتن/ شنیدن» با طراحی نویسندگی و کارگردانی مینا پناه‌نجات که اثری مختص بزرگسالان است و در بخش تجربه این دوره از جشنواره حضور دارد در کافه‌تریای سالن چهارسو اجرا می‌شود.

اما تالار هنر که سالن اختصاصی تئاتر کودک محسوب می‌شود، در دو نوبت، ۱۷ و ۱۹ میزبان نمایش «اسب آبنوس» با نویسندگی، طراحی و کارگردانی مریم ضیایی که به مخاطب بزرگ‌سال اختصاص دارد، می‌شود. مدت‌زمان اجرای این نمایش شصت دقیقه است.

در روز دوم جشنواره، نمایش «هدیه اسرار آمیز» نوشته آتسا شاملو و با کارگردانی میثم یوسفی در دو نوبت؛ ۱۷:۳۰ و ۲۰:۳۰ و به‌مدت پنجاه دقیقه در تالار گلستان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا می‌شود. این نمایش مختص کودک و نوجوان و خانواده روی صحنه می‌رود.

سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان در روز دوم جشنواره میزبان یک نمایش که به مخاطب بزرگ‌سال اختصاص دارد، می‌شود. در این روز نمایش «امروز چه سالیه؟» نوشته فرشته ابراهیمی و با کارگردانی مریم نوقابی، در دو نوبت ۱۷ و ۱۹ و به ‌مدت شصت دقیقه اجرا می‌شود.

اما اجراهای محیطی دومین روز هم از تنوع خوبی برخوردار هستند. همچون روز نخست جشنواره، نمایش «عروسک‌های غول‌پیکر» به کارگردانی حامد زارعان در محوطه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

سپس از ساعت  ۱۹ نمایش «گلینا (دریایی‌ها)» با نویسندگی و کارگردانی محمد مظفری و با مدت‌زمان ۲۵ دقیقه اجرا می‌شود. این نمایش که از شهر گناوه در جشنواره شرکت کرده است، برای تمام اعضای خانواده و سنین مختلف، مناسب است.

سومین نمایشی که از بخش فضای باز در محوطه تئاتر شهر اجرا می‌شود، «راز آفرینش مبارک» نام دارد و این نمایش ساعت ۲۰:۱۰ اجرای خود را آغاز می‌کند. این نمایشنامه نوشته امیرحسین انصافی است که با کارگردانی ریحانه باغبادی با مدت‌زمان سی دقیقه اجرا می‌شود. «راز آفرینش مبارک» که از تهران در جشنواره حضور دارد، هم برای تمام مخاطبان مناسب است.

اجرای نمایش «زال وسیمرغ» با کارگردانی سعید ذبیحی که محصول مشترک ایران و کردستان عراق است و از ساعت ۲۰:۴۵ و با مدت‌زمان ۲۵ دقیقه در محوطه تئاتر شهر اجرا می‌شود، پایان‌بخش اجراهای فضای باز محوطه تئاتر شهر است. این نمایش که بر اساس داستان‌های شاهنامه، آماده شده است، برای عموم تماشاگران اجرا می‌شود.

البته نمایش «زال و سیمرغ» پیش از آن‌که در محوطه تئاتر شهر اجرا شود، ساعت ۱۸:۳۰ در محوطه خانه هنرمندان که در ایام جشنواره هر روز میزبان دو نمایش از بخش فضای باز است، اجرا دارد.

«بالاجاتکه» با طراحی و کارگردانی مهدی صالح‌یار ساعت ۱۹ و به‌مدت بیست دقیقه در محوطه خانه هنرمندان اجرا می‌شود. این نمایش که از تبریز در جشنواره حضور دارد برای عموم مخاطبان آماده اجرا شده است.

هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک با دبیری مرضیه برومند یکم تا هفتم شهریور ماه برگزار می‌شود. 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *