نقاشان بر خلاف عکاسان تصاویر زیبا از جهان سوم نمایش می‌دهند

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، نمایشگاه نقاشی گروهی «شبه‌قاره هند» با آثاری از لیلا راضی و هنرجویانش این روزها در گالری صبا، وابسته به فرهنگستان هنر برپاست.

 

 

راضی درباره این نمایشگاه به خبرنگار فارس گفت: پس از اینکه پروژه نقاشی از قاره آفریقا را کار کردیم، به پیشنهاد رئیس انجمن دوستی ایران و هند سراغ هندوستان رفتیم،‌ چون قرابت‌های فرهنگی و سیاسی با این کشور داریم.

نمایشگاه‌گردان نمایشگاه «شبه‌قاره هند» گفت: هندوستان یکی از فرهنگ‌های غنی دنیا را دارد و از جمله کشورهای زیبای جهان است. در حالی که معمولا کشورهای جهان سوم را با فقر و ناامیدی می‌شناسند، من تأکید داشتم که زیبایی‌های این کشور را ترسیم کنم.

راضی ادامه داد: در نقاشی تمرکزمان روی مثبت‌اندیشی است و نمی‌خواهیم مثل خیلی از عکاس‌ها – که صرفاً ناراحتی و بیچارگی را ثبت می‌کنند و عکس‌هایشان در دنیا معروف می‌شود – این تصاویر را روی بوم بیاوریم.

وی ادامه داد: حدود یک سال است روی این پروژه کار کردیم و همواره به هنرجویانم تأکید داشته‌ام که هر موضوعی را برای نقاشی انتخاب می‌کنند، باید با تحقیق و پیشینه باشد نه از روی صرفاً زیبایی. یعنی بتوانند یک پاراگراف درباره آن بنویسند و از آن دفاع کنند.

راضی افزود: خودم به همراه ۱۶ هنرجویم حدود ۷۰ تابلو نقاشی کردیم. اندازه تابلوها از ۷۰ در ۷۰ سانتی‌متر شروع و به اندازه ۱۸۰ در ۱۴۰ سانتی‌متر ختم می‌شود و اغلب قطع بزرگ دارند، تا جایی که در چیدمان هم کمی با مشکل روبه‌رو شدیم.

این نقاش ۳۲ ساله که نقاشی را نزد رحیم نوه‌سی آموخته است، درباره سبک آثار عرضه شده در نمایشگاه «شبه‌قاره هند» گفت: من سال‌ها به شیوه رئالیسم کار کردم اما به دلیل علاقه‌ای که به سبک مدرن دارم، بیشتر آثار این نمایشگاه به شیوه سورئال و انتزاعی است.

 

 

بر اساس این گزارش، نمایشگاه «شبه قاره هند» شامل نقاشی هنرجویان لیلا راضی تا ۲۴ اسفند از ساعت ۱۰ تا ۱۸ در موسسه فرهنگی هنری صبا واقع در خیابان ولی عصر، خیابان طالقانی، خیابان شهید برادران مظفر، شماره ۱۲۵ برقرار است.

تا کنون شخصیت‌هایی همچون معاون سفیر هند، سفیر بلاروس، سفیر داغستان روسیه، رایزن فرهنگی سفارت ونزوئلا و رایزن فرهنگی سفارت اندونزی از این نمایشگاه بازدید کرده‌اند.

راضی دانش‌آموخته تربیت‌بدنی و نقاشی است. وی سال گذشته در حاشیه سمینار ایران‌شناسی در ژاپن، نمایشگاهی از زیبایی‌های کشورمان برپا کرد که با استقبال همراه شد و سفیر کشورمان در ژاپن یکی از آثار او را خریداری کرد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *