نگاهی به بخش پژوهش «بهترین کتاب دفاع مقدس»/ ایجاد گرایشِ تاریخ دفاع مقدس در مقاطع ارشد و دکتری

مجتبی سلطانی احمدی نویسنده و داور گروه پژوهش نظامی-سیاسی هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار گروه کتاب خبرگزاری فارس اظهار داشت: علی‎رغم فراوانی آثار تولیدی در بخش پژوهشِ تاریخ دفاع مقدس، بسیاری از آثار به اصطلاح پژوهشی فاقد مؤلفه‎های علمی و روشی در حوزۀ پژوهش بودند و این نقطه ضعف متاسفانه مختص کتاب پژوهش در حوزه دفاع مقدس نیست. با این حال آثار برگزیده کاملا علمی و دارای اسلوب و ساختار پژوهشی بودند. البته این نقطه ضعف کاملا طبیعی است و محصول عدم پیوند این حوزه با نظام آموزشی کشور در سطوح مختلف است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه گفت: توجه به تاریخ محلی دفاع مقدس می‎تواند زمینه‎ساز تعمیق شناخت دانش‌آموزان با فرهنگ دفاع مقدس شود و ثمره تعمیق شناخت، خلاقیت در عرصه پژوهشِ دفاع مقدس و سایر عرصه‎ها خواهد بود. از این‎رو به نظر می‎رسد دانش آموزان هر استان به صورت تفکیکی باید با نقش و فداکاری‎های استان خود در دفاع از کیانِ مذهبی و ملی کشورمان در دفاع مقدس در قالب کتاب‎های درسی آگاه شوند.

این پژوهشگر و نویسنده کتاب‎های تاریخی در ادامه گفت: متأسفانه دود سفید از دودکش نهادهای آموزشی با هدف تعمیقِ شناخت با فرهنگ دفاع مقدس دیده نمی‎شود و آهنگِ هماهنگ و موزون در این باب به گوش نمی‎رسد. از یک‎سو می‎شنویم که دنبال قطع ارتباط دانش‎آموزان با شهدا و گلزار شهیدان هستند که امیدوارم صحیح نباشد و از سوی دیگر درسِ ارزش‎های دفاع مقدس در دانشگاه‎ها به عنوان دروس مازاد بر واحد معرفی شده و الزامی به اخذ این درس این نیست و عدم کسب نمره قبولی در دروس مذکور اثر منفی در معدل ندارد.

داور هفدمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس گفت: به منظور ارتقای کیفیت آثار پژوهشی در حوزه دفاع مقدس پیوند با دانشگاه و ایجاد گرایش تاریخ دفاع مقدس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ضرورت دارد.

سلطانی احمدی در پایان گفت: جشنواره بهترین کتاب سال دفاع مقدس با برگزاری منظم و سیاست‎گذاری درست می‎تواند در ارتقای کیفیت آثار پژوهشی و ایجاد انگیزه در نوقلمان و حتی پژوهشگران دانشگاهی و شاخص نقش مهمی ایفا کند و تاکنون نیز توانسته بخشی از کاستی‎های موجود در این حوزه را برطرف نماید.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *