چکش‌های کم‌رمق برای هنر معاصر/ شب ناکامی نامداران

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، هشتمین دوره حراج تهران با حضور مجموعه‌دارها، هنرمندان و چهره‌‌های فرهنگی از جمله سیدمحمد بهشتی و حجت‌اله ایوبی، ساعتی پیش (جمعه ۲۲ دی) در هتل پارسیان برگزار شد. پیش از برگزاری حراج، روزهای چهارشنبه ۲۰ و پنجشنبه ۲۱ دی، نمایشگاه این حراج افتتاح شد و ۱۲۰ اثر از ۱۱۰ هنرمند در معرض دید قرار گرفت.
آثار هشتمین حراج تهران به هنرمندان معاصر اختصاص دارد، البته ۱۴ هنرمند (پرویز کلانتری، محمدعلی ترقی‌جاه، بهمن جلالی، صادق تیرافکن، ژازه تباتبایی، رامیز شهوق، منصور قندریز، علیرضا اسپهبد، فریده لاشایی، مهدی سحابی،  طلیعه کامران، عباس کیارستمی، مارکو گریگوریان، هانیبال الخاص‌) در قید حیات نیستند.
جالب اینکه یک چهارم آثار حراج، در سال جاری خلق شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به آثار: علیرضا آستانه، میترا کاویان، سحر صالحی، ارسیا مقدم، بهرنگ صمدزادگان، هادی جمالی، پری یوش گنجی، کوروش گلناری، مهرداد صدری، مرتضی دره‌باغی و کامبیز درم‌بخش اشاره کرد.
منوچهر یکتایی و منیر شاهرودی فرمانفرماییان با ۹۵ سال سن، پیرترین و محمد طباطبایی با ۳۰ سال سن جوان‌ترین هنرمندان حاضر در هشتمین حراج تهران بودند.
* گران‌ترین‌‌های حراج
اجرای مراسم هشتم به حسین پاکدل سپرده شد و او حوالی ساعت ۱۸ در حالی اولین اثر فروخته شده را چکش زد که نوید حراجی پررونق را می‌داد، چرا که اثر علیرضا آستانه ۳۵ ساله بیش از قیمت‌گذاری اولیه (۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان) و با رقم ۴۴ میلیون تومان فروخته شد. اما این روند در ادامه حراج رخ نداد و عمده آثار در همان بازه قیمت‌گذاری اولیه و حتی نزدیک به قیمت پایه به فروش رفتند.
به عنوان نمونه، نقاشی سال ۱۳۵۱ منوچهر یکتایی که با قیمت پایه ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان عرضه شده بود، با کف قیمت پایه یعنی ۵۰۰ میلیون تومان فروش رفت. این در حالی است که طبق گفته مجری دو سال قبل اثری از یکتایی در حراج تهران به ۳٫۵ برابر قیمت اولیه فروخته شده بود!
همچنین گران‌ترین آثار این دوره حراج هم توفیق چندانی در فروش نداشتند. اثر سه لته‌ای (آیینه‌کاری و گچ روی چوب) منیر فرمانفرماییان که در سال ۱۳۵۵ خلق شده، ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده بود که نهایتاً به قیمت ۱۳۰۰ میلیون تومان فروخته شد.
اثر وای. زی. کامی (کامران یوسف‌زاده) که سه سال قبل خلق و از طرف گالری گاگوسیان نیویورک ارائه شده بود، هم یک میلیارد تومان به فروش رفت. این اثر‌ ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده بود.
تابلوی نقاشی دو لته‌ای فرهاد مشیری که در سال ۱۳۸۳ خلق شده، بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده بود که ۵۵۰ میلیون تومان چکش خورد. نقاشی دیگری از مشیری با ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان قیمت اولیه، توانست به فروش یک میلیارد تومانی دست یابد.

قیمت اثر مرمت‌شده حسین زنده‌رودی (اکریلیک و جوهر روی بوم) متعلق به سال ۱۳۵۷، بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان برآورد شده بود که ۴۶۰ میلیون تومان فروخته شد. اثر محمود زنده‌رودی متعلق به سال ۱۳۹۳ هم با برآورد قیمت ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان، ۴۸۰ میلیون تومان فروش رفت.
تابلوی نقاشی دو لته‌ای فریده لاشایی متعلق به سال ۱۳۸۸ هم بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده بود که ۴۶۰ میلیون تومان فروخته شد. نقاشی دیگری از این هنرمند که در سال ‌۱۳۹۰ خلق شده، ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده بود که ۳۰۰ میلیون تومان چکش خورد.
نقاشی آیدین آغداشلو که در سال ۱۳۹۲ خلق شده، بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان برآورد شده بود که نهایتاً ۴۴۰ میلیون تومان چکش خورد.
نقاشی رضا درخشانی که در سال ۱۳۸۹ خلق شده، با قیمت پیشنهادی ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان به مبلغ ۲۸۰ میلیون تومان چکش خورد.
اثر کوروش شیشه‌گران که در سال جاری خلق شده، بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده بود که ۳۲۰ میلیون تومان فروخته شد.
نقاشی رضا درخشانی که در سال ۱۳۸۷ خلق شده با برآورد قیمت ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان نهایتاً با قیمت ۲۸۰ میلیون تومان فروخته شد.
تابلوی نقاشی منصور قندریز با قیمت پایه ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان به مبلغ ۳۴۰ میلیون تومان فروخته شد.
مجسمه فولادی امیرمسعود اخوان جم که سال گذشته خلق شده، ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده بود که با قیمت ۳۰۰ میلیون تومان چکش خورد.
عکس سه لته‌ای عباس کیارستمی در دهه ۸۰ (از مجموعه سفیدبرفی) ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده بود که با کف قیمت یعنی ۲۰۰ میلیون تومان فروش رفت.
نقاشی قاسم حاجی‌زاده که بین سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۱ خلق شده، ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده بود که ۳۰۰ میلیون چکش خورد. «پهلوان» حاجی‌زاده با بازه قیمتی ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان، به قیمت کف (۱۵۰ میلیون) ‌فروخته شد.
نقاشی پرویز کلانتری در سال ۱۳۹۲ بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان و نقاشی دیگری از این هنرمند که در سال ۱۳۸۹ خلق شده، بین ۱۵۰ تا  ۲۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده بود. اثر نخست ۲۲۰ میلیون و اثر دوم ۲۰۰ میلیون تومان چکش خورد.
اثر دو لته‌ای منصور قندریز در سال ۱۳۴۲، بین ۱۵۰ تا  ۲۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده بود که ۱۷۰ میلیون تومان فروخته شد.
دو مجسمه ژازه تباتبایی که در دهه ۴۰ ساخته شده، بین ۱۰۰ تا  ۱۵۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده بود که نهایتاً ۱۱۰ میلیون تومان فروخته شد.

* ناکامی حراج هشتم در مقایسه با حراج هفتم
به گزارش فارس، از مجموع آثار عرضه شده، دو اثر به فروش نرفتند. یک تابلو متعلق به حسین صدری در سال جاری بود که با قیمت پایه ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان عرضه شد و خریدار نداشت. اثر دیگر نقاشی‌خط علی شیرازی در سال ۱۳۹۴ با قیمت ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان بود که آن هم خریدار نداشت. به نظر می‌رسد شایعات اخیر درباره ساختگی‌بودن آثار این هنرمند خطاط دلیل فروش نرفتن اثر وی باشد.
آمار فروش کلی این دوره از حراج ۱۴ میلیارد و ۹۵۲ میلیون تومان اعلام شد. این در حالی است که هفتمین حراج تهران، تیرماه امسال با مجموع مبلغ ۲۶ میلیارد و ۱۱۳ میلیون تومان برگزار شده بود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *